Link til kirkekalenderLink til menu

Andagter & prædikener

Prædiken i Melby Kirke 19. januar 2025
2. søndag efter helligtrekonger
v. sognepræst Gunvor Sandvad

Fra Det Nye Testamente: Johannesevangeliet kap. 2, vers 1-11

Den tredje dag var der bryllup i Kana i Galilæa, og dér var Jesu mor med; også Jesus og hans disciple var indbudt til brylluppet. Men vinen slap op, og Jesu mor sagde til ham: »De har ikke mere vin.« Jesus sagde til hende: »“Hvad vil du mig, kvinde? Min time er endnu ikke kommet.« Hans mor sagde til tjenerne: »Gør, hvad som helst han siger til jer.«

Der var dér seks vandkar af sten; de stod der efter jødernes regler for renselse og rummede hver to til tre spande. Jesus sagde til dem: »Fyld karrene med vand.« Og de fyldte dem helt op. Og han sagde til dem: »Øs nu op og bær det hen til skafferen.« Det gjorde de så. Men da skafferen havde smagt på vandet, der var blevet til vin - han vidste ikke, hvor den kom fra, men det vidste de tjenere, som havde øst vandet op - kaldte han på brudgommen og sagde til ham: »Man sætter ellers den gode vin frem først, og når folk har drukket godt, så den ringere. Du har gemt den gode vin til nu.«

Dette gjorde Jesus i Kana i Galilæa som begyndelsen på sine tegn og åbenbarede sin herlighed, og hans disciple troede på ham.

Prædiken:



Lad mig dog se din herlighed! Sådan bad Moses til Gud. Gud svarede, at Moses skulle stille sig i en klippespalte. Så lod Gud al sin skønhed gå forbi Moses. Men da Gud selv gik forbi, dækkede Gud Moses med sin hånd, så han ingenting kunne se. Det var for at beskytte Moses. Gud forklarede ham: Intet menneske kan se mig og beholde livet. (2. Mosebog 33, 18-23)

Moses fik Guds herlighed at se. Men hvordan Gud ser ud - og hvem og hvad, Gud er - fik Moses ikke at se. Sådan er det også for os: Vi ser Guds herlighed hver eneste morgen, når solen står op og sender lys over land. Vi ser Guds herlighed i de vinternøgne træer med alle knopperne parat - i de første gule erantis - og i lyset i vores medmenneskers øjne. Men Gud selv ser vi ikke. Og så alligevel har vi fået mere at se, end Moses fik:

Gud kom nær og blev synlig for alle i mennesket Jesus. Jesus er både et menneske og Gud selv. Sand Gud og sandt menneske. I Jesus ser vi Gud. Jesus lærte os, at vi ikke skal være bange for Gud. Vi er Guds børn. Vi kan trygt nærme os Gud og sige: Du vor Far i Himlen. Det er ikke farligt. Tværtimod. Han velsigner os!

Jesus viste i glimt, at han er guddommelig. Han viste sin guddommelighed ved de undere, han gjorde. Evangelisten Johannes kalder underne for tegn. Det første tegn var vinunderet ved brylluppet i Kana. Jesus forvandlede 600 liter vand til vin.

Jesus havde samlet de første disciple. De var inviteret til bryllup i nabolandsbyen Kana. Maria, Jesu mor var også med - og mange andre. Måske havde brudeparret inviteret lidt for rundhåndet - i hvert fald slap vinen op. Det var jo ikke ligefrem en nøds-situation - men en rigtig træls situation.

Maria sagde til Jesus: De har ikke mere vin. Det er mere end en konstatering. Det er en bøn. Måske den første bøn, nogen overhovedet beder til Jesus.

Nu taler Maria ikke som mor til Jesus. Nu er Maria et Guds barn, der beder til Guds Søn, Jesus Kristus. Sådan som vi alle sammen har fået lov til at bede. Vi må bede til Gud, vores Far i himlen - vi må bede til Jesus, Guds Søn - og vi må bede til Helligånden. Det gør ingen forskel, hvem vi beder til. Faderen, Sønnen og Helligånden er ét - og de lytter alle tre, når vi beder. Vi må bede om Guds hjælp og velsignelse til stort og småt.

Marias bøn er så enkel en bøn, at man nærmest ikke opdager, at det er en bøn. Hun sagde: De har ikke mere vin. Maria lagde situationen i Jesu hænder. Uden at bede om en konkret løsning. Hun havde tillid til, at Jesus ville gøre det, som ville være bedst.

Det er en enkel og stærk måde at bede på. Bare at sige det, man tænker på, - og så vente og have tillid til, at Gud ved, hvad der er det bedste - og vil gøre det.

F.eks. kan man bede: Jeg er træt. Jeg er ked af det. Jeg er bekymret for min familie. Jeg er bekymret for alt det, der sker i verden lige nu. På den måde lægger man det i Guds hænder.

Lige så enkelt bad Maria. Hun lagde tillidsfuldt det hele i Jesu hænder: De har ikke mere vin, sagde hun. Og så sagde hun ikke mere. Nu måtte Guds vilje ske.

Jesus svarede: Hvad vil du mig kvinde? Min time er endnu ikke kommet. Måske tænkte Jesus på sin store frelseropgave: Når hans time kom, skulle han dø på korset - og frelse verden derved. Men Maria bad ikke om det store den dag: Frelse, tilgivelse, opstandelse, evigt liv. Hun kom med et mindre problem. Og det er netop vores privilegium: Vi må komme til Gud og Jesus både med stort og med småt.

Maria opfordrede tjenerne til at have tillid til Jesus: Gør, hvad som helst, han siger til jer. Det er det næste skridt.

Det første skridt er at lægge sine bekymringer frem for Gud - enkelt og ligetil, som Maria gjorde. Det næste skridt er at gøre, som Gud siger. Vores liv er i Guds hænder. Gud ved, hvad han gør, selvom det sommetider virker uforståeligt og gådefuldt, hvad Gud beder os om - og hvad der sker i verden omkring os.

Jesus sagde til tjenerne, at de skulle øse vand op i de store vandkar. Det var ikke en svær opgave, han gav dem. Men tjenerne har da nok undret sig over, hvad det skulle gøre godt for. Skafferen - førstetjeneren sagde: Sådan plejer man ikke at gøre! Men tjeneren fortsatte alligevel med at øse vand - og pludselig var vandet blevet til vin. Jesu første tegn.

Tegnet viste i et lysende øjeblik, at Jesus kan skabe nyt og forandre det eksisterende - ligesom Skaberen - Gud.

Jesus forandrede og skabte i samarbejde med mennesker. Underet skete, fordi tjenerne arbejdede med og gjorde, hvad Jesus sagde de skulle. Det skal vi tage til os - og lade det give os håb, mod og tro: Også i vores tid kan fastlåste situationer forandres og nye muligheder skabes. Hvor Gud er, er der altid håb. Gud er her iblandt os - og velsigner menneskers gode viljer og indsats.

Om lidt synger vi: Du spørger mig om håbet. Sangen blev skrevet til Folkekirkens Nødhjælps 100 års jubilæum i marts 2022. Det var få uger efter, at krigen i Ukraine var begyndt. Sangen faldt på et tørt sted. Vi trængte til håb. Det gør vi stadig. I de her dage er Folkekirkens Nødhjælp klar til at køre ind i Gaza med nødhjælp, mens der er våbenhvile. Vi skal blive ved med at håbe og bede og tro på, at Gud velsigner hver god vilje og hver god indsats. Det nytter - og også alle de små skridt tæller!

Selvfølgelig gør vi også det forkerte. Sommetider svigter vi og gør noget, som vi fortryder bagefter. Men om lidt er vi inviteret til nadver. Og når Jesus kan gøre vand til vin, kan han også gøre nadverens vin og saft til tilgivelse og evig frelse for os.

Lad os tage Paulus' ord i dag til hjertet og holde godt fast i dem. Paulus skrev: Vær glade i håbet, udholdende i trængslen, vedholdende i bønnen. (Romerbrevet 12,12)

Amen

God søndag og Guds fred
Flere andagter
Prædiken i Ejlby Kirke 9. februar 2025 Prædiken i Melby Kirke 2. februar 2025 Prædiken i Ejlby Kirke 26. januar 2025 Prædiken Helligtrekongers søndag 2025 Prædiken Nytårsdag 2025
Kirkekalender
Søndag 16. februar
Septuagesima søndag
Særslev:-
Lukket
Ejlby:
Melby:09.00
Ved Camilla Valentinussen Hou
Se flere datoer

Arrangementer
Babysalmesang
Torsdag 13. februar
Læs mere
Se alle arrangementer

Andagter & prædikener
Prædiken i Ejlby Kirke 9. februar 2025
Prædiken i Ejlby Kirke 9. februar 2025 Sidste søndag efter helligtrekonger v. sognepræst Gunvor ....
Læs mere
Prædiken i Melby Kirke 2. februar 2025
Prædiken i Melby Kirke 2. februar 2025 4. søndag efter helligtrekonger v. sognepræst Gunvor Sand....
Læs mere
Nyt fra menighedsrådet og sognepræsten
Beslutningsprotokol
Beslutningsprotokol fra møde 6. februar 2025. Kan læses som PDF-fil ved at klikke på nedenstående l....
Læs mere
Beslutningsprotokol
Beslutningsprotokol fra møde 15. januar 2025. Kan læses som PDF-fil ved at klikke på nedenstående l....
Læs mere
Kommende møder:
11. marts 2025 kl. 18.30
02. april 2025 kl. 18.30
01. maj 2025 kl. 18.30
03. juni 2025 kl. 18.30
13. august 2025 kl. 18.30
04. september 2025 kl. 18.30
07. oktober 2025 kl. 18.30
05. november 2025 kl. 18.30
04. december 2025 kl. 18.30

Nyt fra graveren
Vigtig information om Lapidariet på Særslev Kirkegård
Vigtig information om Lapidariet på Særslev Kirkegård I september havde vi besøg af Arbejdstilsyn....
Læs mere
Sognepræst: Gunvor Sandvad
Tlf.: 64 84 11 37 (fastnet)
Tlf.: 23 44 71 09 (mobil)
Mail: gsa@km.dk

Tilgængelighedserklæring